Jak wybrać najlepszy dywan do pokoju?

Byłaś u koleżanki na kawie i zachwyciłaś się jej dywanem. Postanowiłaś  kupić taki sam. To błąd, bo przecież pokój koleżanki wygląda zupełnie inaczej niż Twój, inne meble, inna kolorystyka. Oczywiście, jeżeli znudził Ci się stary dywan, to możesz kupić nowy, ale dopasuj go do swojego mieszkania.

Jak wybrać dywan do pokoju?

Wobec bogatej oferty na rynku nie jest to takie łatwe, jeden ładniejszy od drugiego. Nie oznacza to jednak, że takiego typu dywan pokojowy: https://sklepsindbad.pl/pomieszczenia/dywany-pokojowe/ pięknie prezentujący się na ekspozycji równie pięknie będzie prezentował się w pokoju. Wpływ ma na to wiele czynników, ale najważniejsza jest kolorystyka, kształt i rozmiar dywanu.

Dywan najczęściej jest jednym z ostatnich elementów aranżacji wnętrza. Pomalowane ściany, ustawione meble, zamontowane oświetlenie. Do uzupełnienia pozostał tylko dywan, ewentualnie firanki i zasłony. 

Dywan powinien spajać w całość aranżację wnętrza, nie powinien być głównym elementem zwracającym uwagę gości, lepiej sprawdzi się jako dyskretny dodatek do całości. Aby osiągnąć taki efekt trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów.

Kolor i wzornictwo dywanu

To niezwykle ważny element doboru dywanu, źle wybrany może zaburzyć wygląd całego wnętrza. Najlepiej jest zastosować zasadę złotego środka. Do pokoju z ciemnymi meblami brązowymi lub czarnymi lepiej będzie pasował dywan beżowy lub popielaty. W przypadku białych mebli skandynawskich doskonale sprawdzą się dywany o bardziej wyrazistych kolorach. 

Do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz bardzo dobrze pasują dywany o wyrazistych wzorach geometrycznych oraz roślinnych. 

Wnętrza klasyczne lubią bogactwo kształtów i kolorystyki wzorów orientalnych.

W pokojach dla dzieci sprawdzą się dywany w żywych kolorach z bohaterami ulubionych bajek lub dla chłopców ulice ruchu drogowego. 

Rozmiar dywanu

W pomieszczeniach o dużej powierzchni lepiej jest zastosować dwa mniejsze dywany, które optycznie je zmniejszą. Pozwalają także na wyraźne wydzielenie stref w salonie.

Do mniejszych pomieszczeń dekoratorzy wnętrz zalecają zastosowanie jednego, większego dywanu. Swoją powierzchnią optycznie zwiększy pokój. Trzeba jednak uwzględnić kilka elementów. Dywan musi być oddalony od ściany o 1 m z każdej strony. Umożliwi to nie tylko wygodne otwieranie drzwi, ale także pozwoli na uwypuklenie pięknej podłogi drewnianej. 

Kształt dywanu 

Klasyczne dywany mają kształt prostokąta lub kwadratu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pod okrągłym stolikiem kawowym położyć dywan okrągły lub owalny. Doskonale podkreśli kształt mebla. 

Dywany owalne bardzo dobrze pasują także pod duże stoły prostokątne z krzesłami. Dla osiągnięcia dobrego efektu dywan powinien być z każdej strony większy o 30 cm.

Wskazówki praktyczne

Dywan będzie pięknie wyglądał, jeżeli będzie odpowiednio pielęgnowany. Regularnie trzeba go odkurzać i usuwać ewentualne plamy. Jeżeli w domu są także zwierzęta, to lepiej wybierać dywany o krótkim włosie, które szybko się odkurza. W salonie najlepiej sprawdzają się dywany ze średnim włosem, z których łatwo można usunąć plamy po kawie lub winie. 

Największym wyzwaniem są dywany do pokoju dziecięcego, czasami plamy trzeba usuwać z nich nawet codziennie. 

Najłatwiejsze w utrzymaniu są włochate dywany do sypialni, wystarczy je tylko odkurzyć.